• info@yasamobezitemerkezi.com
  • 0282 258 55 55
  • 0533 017 84 84

Diyet ve kilo kontrolü

Diyet ve kilo kontrolü

Obezite tedavisi için hastanemize başvuran kişilere öncelikle detaylı bir vücut ölçümü yapılır. Vücut kompozisyon analizi, bioelektirik empedans sistemi sayesinde vücuttaki yağ , kas ve sıvı ağırlığını ölçmektedir. Hastanın beslenme alışkanlıkları,  yaşam tarzı, var olan hastalıkları, fiziksel aktivite durumu ve sosyoekonomik durumuna uygun bir beslenme listesi  diyetisyen tarafından hazırlanır.

Zayıflama  sürecinde sadece diyet ile değil , doğru egzersizler ile kilo kaybı desteklenir. Düzenli yapılan egzersiz kas kaybını engellerken, yağ kaybını hızlandırır. Hastanın kilosuna göre değişiklik göstermek ile beraber genelde önerilen haftada 3-4 kez 40-45 dakika yürüyüş tarzı aerobik egzersizlerdir.

Her hastanın bir çok faktöre bağlı olarak kilo verme hızı farklıdır. Beklenilen kilo kaybı haftada 0,5-1 kilogram arasındadır. Verilen kilonun yağ ağırlıklı olması oldukça önemlidir. Bunun takibi diyetisyen  kontrolleri esnasında vücut kompozisyon analizleriyle yapılır. İdeal kiloya ulaştıktan sonraki süreçte koruma programına geçilir. Hedef , ulaştığımız kiloyu ömür boyu koruyabilmektir.

Paylaş