• info@yasamobezitemerkezi.com
  • 0282 258 55 55
  • 0533 017 84 84

Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

Obezite aşırı vücut yağı ile ilişkilendirilen bir hastalıktır. Obez kişiler genellikle diyet ile kontrol edilemiyen davranışsal, genetik ve çevresel faktörlerden de etkilenirler. Obezite yaşam kalitenizi düşüren ve yaşam sürenizi azaltan bazı hastalık ve sağlık sorunlarının ihtimalini arttırır.

Fazla kilo ile Obezite arasındaki fark nedir?

Kilo derecesi vücut kitle indeksi (VKİ) ile tanımlanır.VKİ 25-30 arası fazla kilolu, 30 ve üzeri ise obezite olarak sınıflanır.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ):

Kişinin kilogram olarak ağırlığının metrekare olarak boyuna bölünmesidir (kg/m2). VKİ vücut yağı yüzdesini belirlemede kullanılmaz ancak sağlık ile ağırlık arasındaki sınıflandırmanın iyi bir göstergesidir.

Obezite ile yakından ilişkili sağlık problemleri:

Tip 2 diyabet, Hipertansiyon, yüksek kolestrol, kalp hastalıkları, felç,safra kesesi hastalıkları,reflü hastalığı, eklem bozuklukları, uyku apnesi, solunum problemleri ve bazı kanserler.

Obezitenin sosyal etkileri:

Obezitenin belkide kişide oluşturduğu en acı tahtibat duygusal acıdır. Çünkü modern toplum sık sık fiziksel görünümün önemini vurgular. Bu nedenle obez kişiler sık sık sosyal hayatta ön yargı ve ayrımcılıkla karşılaşırlar.

İş yerindeki etkileri:

Obez çalışanlara iş arkadaşları ve iş verenler genellikle yetersiz, daha tembel ve öz disiplini olmayan kişiler olarak bakarlar. Bu nedenle maaşları, terfileri ve iş konumları da olumsuz etkilenir. Araştırmalar, obez kişilerin aynı özelliklere sahip zayıf kişilere kıyasla işe alınma olasıklarının daha düşük olduğunu göstermiştir.

Okuldaki Etkileri:

Çocukluğunda obez olan çocuklar, kendi yaşıtlarından rahatsız edilme, taciz, alay ve rededilmeden, öğretmenlerinin ön yargılı davranışlarına kadar çok sayıda engelle karşılaşırlar.

Sağlık hizmetleri ortamında:

Bu hastalar genellikle sağlık hizmeti almaya çekinirler ve doktor randevularını daha sık ertelerler.

Bu ayrımcılığın sonuçlarının kişinin yaşam kalitesinde ciddi bir etkisi olabileceği gibi obezite ile ilişkili olumsuzluklarında artmasına sebep olabilir.