• info@yasamobezitemerkezi.com
  • 0282 258 55 55
  • 0533 017 84 84

Mide balonu ile fazla kilolardan kurtulmak mümkün mü?

Mide balonu ile fazla kilolardan kurtulmak mümkün mü?

Mide balonu, obezitenin tedavisinde tercih ettiğimiz yöntemler arasında en popülerlerindendir. Fazla kilolu veya obez kişiler tarafından en önemli tercih nedeni bir ameliyat olmayıp endoskopik bir işlem olmasıdır. Bu nedenle genel anestezi ve hastanede yatış ihtiyacı gerektirmemesidir.
 
     Mide balonunun kendisi, silikondan üretilmiş ve vücutta yabancı cisim reaksiyonu ihtimali en aza indirgenmiş bir üründür. Balon ,endoskopi yardımı ile mide içine yerleştirilir ve içine yaklaşık 550-600 cc arası özelleştirilmiş sıvı ile şişirilerek bırakılır. Bu esnada hastanın obezite derecesine göre şişirilme kapasitesi artırılır veya azaltılabilir.

      Mide balonu uygulamasını fazla kilolu veya obez gruptaki kişilerin tedavisinde tercih ederiz. Bu işlem ile temel amacımız fazla kilolardan kurtularak yandaş hastalık riskini en aza indirebilmek ve sağlıklı bir vücut kapasitesi ve görünümü elde edebilmektir.

Mide balonu uygulaması kimlere yapılabilir?:  Bu uygulama ile hedeflenen kilo kaybı 6 ay içinde 15-25 kg’dır. Bu nedenle bu uygulamayı tercih eden en  önemli grup fazla kilolu ve hafif derece obez olan, ancak düzenli egzersiz ve diyete rağmen istenilen kilo kaybını sağlayamamış  veyahut geri kilo alımı olmuş kişilerdedir.
Bir diğer önemli grup ise ileri derece obez olup ve obezite cerrahisi adayı olmasına rağmen ameliyatın korku ve endişesi nedeni ile ameliyat olmayan hasta grubudur.

Mide Balonunun riskleri var mıdır?:  Bu uygulama endoskopik bir işlemdir ve dolayısı ile ameliyatın ve genel anestezinin ihtiva ettiği hiç bir riski taşımaz. Yani rutin bir gastroskopi işleminden farklı bir riski yoktur.

Mide Balonu delinir mi?: Mide balonu uygulamasından sonra tercih ettiğimiz bekleme süresi 6 aydır. Bu nedenle çıkartılma süresi gelen bir balon zamanında çıkartılmaz ise mide asidi ve besinlerin mide balonu üzerinde yapacağı deformasyona bağlı olarak delinmeler olabilecektir. Ancak böyle bir durum olsa dahi balonu renklendirilmiş bir sıvı ile şişirdiğimizden kişinin idrar renginde değişme olacaktır. Bu durumun kişiye zarar vermesini engellemek için yine endoskopik olarak  çıkartılabilmektedir.

Mide Balonu çıkarıldıktan sonra tekrar kilo alımı olur mu?: Mide balonu uygulaması cerrahi bir yöntem değildir. Bu nedenle obezite ile mücadele de kişilerin, hedefledikleri kiloya ulaşmalarında kolaylaştırıcı bir yöntemdir. Bu nedenle tüm mide balonu uyguladığım tüm hastalarıma bu 6 ayı çok iyi değerlendirmeleri gerektiği, bu zamana kadar yaptıkları ve kendilerini kilolu veya obez hale getiren her ne alışkanlıkları varsa uzak durmalarını öneririm. Yani bu fırsatı iyi değerlendirip kendilerine yeni ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri gerekmektedir.

Kimlere Mide Balonu uygulanmaz?:  Normal kilolu olup 3-5 kilo fazlası olan kişilerde ne kadar isteselerde kesinlikle tercih etmiyorum. Bu işlem ile hedeflenen kilo kaybı 15-25 kg olduğunu düşünürsek, hem gereksiz hemde sağlıya yarar sağlamasından ziyade sağlığı bozacak etkisi olacaktır.
    Ayrıca mide kanaması öyküsü olan, bilinen ülseri olan kişilerde tercih etmemekteyim. Bu nedenle mide balonu uygulayacağım her hastaya öncesinde gastroskopik işlem uygulayarak engel bir durum olmadığını kontrol etmekteyim..

      Obezite başlı başına ciddi bir sağlık sorunudur. Eğer sizinde böyle bir sorununuz varsa mutlaka bir obezite cerrahına başvurunuz.

Paylaş